Artefakty o BZPB Fasty gromadzimy od 2019 roku. Większość z nich to rzeczy podarowane przez byłych pracowników i pracownice. Mają więc swoją historię i kontekst, a także wartość emocjonalną.

Najczęściej przekazywano nam tkaniny. Część z nich pochodzi z magazynów powstałej na spuściźnie Fast fabryce Andropol. W naszej dyspozycji jest ponad 2 tys. próbników. Udało nam się przypisać niektóre wzory do ich projektantów, określić przeznaczenie tkanin i technologię ich produkcji. Od osób prywatnych pozyskiwaliśmy zazwyczaj skrawki materiałów – większe i mniejsze. W „chude lata” płacono nimi w kombinacie.

Cennymi zborami są też dokumenty, które pozwolili nam zdigitalizować Fastowiacy i Fastowiaczki. Są to przede wszystkim archiwalne zdjęcia, dyplomy czy zakładowe legitymacje. Pokazują realia tamtych lat i historię kombinatu.

Dużą sekcję stanowią pamiątki. Unikatowe są ubrania uszyte z fastowskich tkanin – koszulka dla dziecka, sukienka na bal, ulubiona bluzka. Otaczane są sentymentem i wiążą się z nimi ciekawe wspomnienia, które oddają ducha PRL-u. Pamiątki to też okazjonalne statuetki, serwetki produkowane z okazji okrągłych rocznic Fast, znaczki z zakładowym logo.

Te materialne obiekty trudno byłoby opisać bez pomocy pracowników i pracowniczek fabryki. Dopiero ich słowa, zarejestrowane w formie wideo wywiadów, nadają tym zbiorom znaczenie i budują narrację o największym peerelowskim włókienniczym gigancie.

Mamy nadzieję, że zebrane obiekty i relacje staną się podstawą do stworzenie przyszłego muzeum Fast.

Skip to content