Wycieczka Fastowiaków do miast związanych

z włókiennictwem

W trzydniowej wizycie studyjnej (27-29 kwietnia) do Łodzi, Żyrardowa i Wilanowa wzięło udział 19 dawnych pracowników Fast. Była to okazja do wspominania, integracji i szukania inspiracji dotyczących tego jak upamiętniać i dokumentować dzieje rodzimego BZPB Fasty w Białymstoku.

Uczestnicy wyjazdu obejrzeli dwie wystawy w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Na ręce kustosza przekazali dwie pamiątki, które udało się pozyskać podczas kwerend do wystawy „Fasy moje życie”. Wzbogacą one istniejącą już tam fastowską kolekcję. Ważnym punktem pobytu w Łodzi było zwiedzanie wystawy „Helena Bohle-Szacka. Przenikanie”. Powstała ona we współpracy z Galerią Sleńdzińskich w Białymstoku oraz przy wsparciu berlińskiej fundacji Erinnerung, Verantwortung und Zukunft. Jej bohaterka wywodzi się z Białegostoku i jest związana przemysłem modowym.

W Żyrardowie, w Muzeum Lniarstwa wielkie wrażenie zrobiła na Fastowiakach pieczołowitość z jaką przechowywane są pamiątki po dawnej fabryce i stan zachowania maszyn. Podobało się także to, z jakim zaangażowaniem byli pracownicy demonstrowali działanie krosien i prezentowali proces tkacki. Wiele rzeczy było podobnych jak w Fastach. Uczestnicy wizyty porównywali warunki i wyposażenie do ich dawnego zakładu – Fast. Obudziło to wiele wspomnień, przypomniało zabawne i trudne wydarzenia.

Ostatni dzień wycieczki przeznaczony był na zwiedzanie pałacu w Wilanowie. Cisza i piękno pałacu (grupa mogła odwiedzić go w specjalnym czasie) było tym czego seniorzy potrzebowali po intensywnych dwóch dniach. Według słów przewodniczki związek króla Jana Sobieskiego i jego ukochanej Marysieńki, którego aura nadal unosi się w komnatach był tak silny, że przetrwał wiele przeciwności losu.

Fastowiacy po raz pierwszy od wielu lat, czasem liczonych w dekadach – mieli okazję spotkać się na dłużej i spędzić ze sobą więcej czasu, swobodnie porozmawiać. To chyba najważniejszy efekt tego wyjazdu. Większość jest zdania, że wycieczki takie jak kwietniowa i działania związane z dokumentowaniem Fast należy kontynuować. Zadeklarowali, że chcą w tym brać czynny udział.