Wraz z Fastowiakami wybierzemy się na trzydniową wyprawę szlakiem polskiego włókiennictwa. Zwiedzimy  Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie.  Zaplanowaliśmy także spotkanie na Wydziale Wzornictwa na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (Katedra  Mody i  Katedra Historii i Teorii Designu) oraz wizytę w Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Podczas wyjazdu, w którym weźmie udział 20 osób zobaczymy jak wygląda profesjonalna ekspozycja  poświęcona tradycji włókienniczej, zapoznamy się ze zbiorami dotyczącymi Fast w kolekcji Centralnego  Muzeum Włókiennictwa oraz  procesem nowoczesnego kształcenia w zakresie projektowania mody. 

🖤  Rekonesans w Łodzi i Żyrardowie

 

W ostatnich dniach lipca 2021 roku 5-osobowa reprezentacja ekipy realizującej projekt “Fasty moja miłość” odwiedziła Łódź i Żyrardów. Celem wyjazdu  było zwiedzenie pofabrycznych obiektów, świadectwa włókienniczej historii obu miast. Oba z resztą rewitalizowane są w odmienny sposób.

Podczas wizyty odwiedziliśmy łódzką Manufakturę tj. dawne imperium Króla Bawełny Izraela Poznańskiego, kompleks Księży Młyn, czyli XIX-wieczną fabrykancką dzielnicę i Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, które jest nowoczesnym, kapitalnie odrestaurowanym i świetnie wyposażonym ośrodkiem kulturalnym opowiadającym o polskim designie.

Miasto Żyrardów natomiast niemal w całości jest pofabrycznym kompleksem. Wiele XIX-wiecznych budynków dalej pełni swoje dawne funkcje. Współczesność splata się tu z historią w zupełnie nieoczywisty sposób. Działające w Żyrardowie Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda tworzone jest oddolnie (choć wspierane przez miasto), często na zasadzie społecznych zrywów i dzięki zaangażowaniu mieszkańców. Hale fabryczne robią wrażenie jakby były niedawno opuszczone, w powietrzu unosi się nawet zapach smarów i pył z przędzy. W Muzeum zatrudnieni są dawni pracownicy zakładu, którzy dla zwiedzających opowiadają o poszczególnych działach, uruchamiają krosna, demonstrują proces tkania.

Wizyta była rekonesansem przed właściwą wycieczką zaplanowaną na wiosnę 2022 roku, kiedy oba miasta zwiedzą dawni pracownicy Fast. Przy okazji w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi udało się także zdobyć eksponaty do planowanej na przyszły rok wystawy o Białostockich Zakładach Przemysłu Bawełnianego Fasty  w Galerii im. Ślendzińskich w Białymstoku.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]